AJ DVAJA SÚ RODINA

Zostal som sám s dcérkou a neviem si nájsť ženu.

Presne poznám ten pocit. Po sedemnástich rokoch som zostala sama so šestnásťročným synom v najhoršom veku. Človek sa sám seba pýta: „Prečo ja? Čo som urobil zle? Ako to zvládnem sám?“ A ďalších milión otázok. Aj ja som si ich kládla. V prvom rade som si musela pripomenúť, že lepší je jeden použiteľný rodič, ako dvaja nanič. Dieťa potrebuje len lásku a pozornosť. Keď sme vo vzťahu nešťastní, nevieme mu dať ani jedno ani druhé. Rozchod je ťažká situácia, ale najťažšie je vyrovnať sa s tým. Prestať myslieť na minulosť, a riešiť aké by to bolo, keby … . Keby nie je.

To, čo prežívame práve v tejto chvíli je už minulosť, a sústrediť sa na budúcnosť (napr. prečo ešte stále nemám ďalšieho partnera?) tiež nemá veľký zmysel. Je to preto, lebo ho tak veľmi chcem, až vyvolávam vo vesmíre odpor. Bohužiaľ, tak to funguje. To, čomu odolávam, pretrváva. Keď niečo veľmi chceme, vieme byť až násilní. Keď ide zúfalá žena loviť, muži to z nej cítia na sto honov. Každý sa hneď beží schovať. A to isté platí aj naopak. Všetci chceme veselého, bezstarostného a šťastného spoločníka. Čiže ak chcete ženu, tak sa ním staňte.

Teraz si poviete: „Ty si ale múdra! Ako to mám dokázať?“ Ja som to dokázala. Nebolo to ľahké. Najprv som si užila svoju bolesť zo straty. Potom som si povedala dosť. Prestala som riešiť minulosť, ktorá sa aj tak nezmení, aj budúcnosť, ktorú môžem zmeniť len tu a teraz (lebo čo si zasejem, to si aj zožnem). A tak som začala siať kvety namiesto buriny. Uvedomila som si, že som zdravá aj ja, aj môj syn. Už chcem byť len šťastná. A to je tiež vec rozhodnutia. Keď budem šťastná ja, bude šťastný aj môj syn. Začala som hľadať výhody v tom, že som sama. Robila som všetko, čo ma tešilo. Odrazu ma nič neobmedzovalo a začala som sa cítiť slobodná. Bol to taký skvelý pocit, že som si povedala: „Tento pocit si viac nedám vziať.“ Mám ho dodnes. Hneď ako som si dovolila byť šťastná a nepodmieňovať svoje šťastie inou osobou, do môjho života vstúpil pre mňa najlepší muž. Môj manžel. Sme spolu šesť rokov. A neprešiel deň, aby som za neho neďakovala. Milujem ho viac ako včera a menej ako zajtra. Som s ním šťastná, lebo sa nikdy nepokúsil vziať mi slobodu.

Sú tu Vianoce, najkrajšie sviatky v roku, a je určite veľa vecí, z ktorých sa môžete tešiť aj vy. Minimálne je to vaše dieťa. Tak si tie chvíle užite dnes, nečakajte na zajtra. A ja som presvedčená, že keď sa prestanete tak veľmi snažiť, ženy sa budú o vás biť. Každopádne za pokus to stojí. Čo vy na to? Želám všetkým krásne Vianoce, aby ste boli šťastní, zdraví, plní pohody, a hlavne slobodní.  Všetko ostatné si môžete kúpiť. S láskou, Maat.

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.