AKO SÚCÍTIŤ S MENEJ ŠŤASTNÝMI?

Ja osobne vidím veľký rozdiel medzi súcitom a ľútosťou. Ak s niekým súcítim, snažím sa mu pomôcť problém vyriešiť. Keď napríklad vidím v mojom okolí sociálne slabšiu rodinu, nemyslím si, že dať im len nejaké oblečenie a jedlo ich problém rieši na dlho.

Takže pokúsim okrem oblečenia a jedla nájsť im prácu a za ich zarobené peniaze zlepšiť ich bývanie. Za ich peniaze preto, aby necítili tú bezmocnosť, že oni si nič nedokážu zabezpečiť. 011 T Ako súcitiť s menej šťastnými - obrRadšej si pomaly budujú svoj život a vedia, že to robia sami. Toto je podľa mňa účinnejší spôsob pomoci ako pchať do niekoho peniaze, a on za mesiac bude na tom rovnako. Preto som presvedčená, že pomôcť niekomu v núdzi neznamená zobrať mu možnosť samostatnosti.

A to je presne tá ľútosť, ktorá nie je na mieste. Dám chudákovi jedlo? Nie, pomôžem chudákovi nájsť si prácu a sám si na to jedlo zarobí. Bude sýty dlhšie týmto spôsobom. Čiže svojou pomocou nebráňte ľuďom vytvárať si svoj vlastný život. V najhoršom prípade sú aj takí „pomocníci“, ktorí očakávajú vďačnosť až za hrob, a zoberú tým ľuďom aj posledné zvyšky sebadôvery. Tá je však najpotrebnejšia pre nás všetkých. Nie to ešte pre tých menej šťastných.

Staré príslovie hovorí: „Daj človeku rybu a nakŕmiš ho na jeden deň. Nauč človeka ryby chytať a nakŕmiš ho na celý život.“

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.