Byť či nebyť? … Spolu?

byt ci nebyt spolu

Je rozdiel s niekým byť alebo s niekým bývať. Poznáte to, ste s partnerom/partnerkou už nejakú dobu, všetko super ladí, tak si poviete: „Poďme spolu bývať!“ A je to v keli, všetko sa pokazí.

Naozaj je to obrovský rozdiel. Keď spolu chodíte, stretávate sa spolu a trávite čas vtedy, keď chcete. Stále je to dovolenka. Aj keď u seba vzájomne prespávate. Ten jeden je vždy len na návšteve. Znamená to, že sa správate inak. Potom príde ten moment – spoločný domov. Ženám zrazu vadia vaše ponožky pri posteli, zdvihnutá záchodová doska, prázdna fľaša od uhoriek v chladničke, rolka od toaletného papiera, a dva posledné hlty mlieka v krabici, a mnoho iného. Muži zase nechápu o čo ide. Majú narušený svoj kľud. Prídem z roboty, hodím sa na gauč, zapnem telku, jedlo zoberiem do obývačky, a v tom priletí ona na metle: „Si sa zbláznil??? To si sa ani neprezliekol a už si na sedačke? A kto bude zbierať odrobinky? Nevieš sa najesť v kuchyni?…“ A je to v zadku. Je po nálade a príjemnom spoločnom večeri. Žena je zúfalá, muž vytočený.

byt ci nebyt spolu

Samozrejme príde ďalších sto dôvodov na hádku. Muž sa zrazu prestane ponáhľať domov. Nájde si  niečo, čoho zdrží. Žena zase nechápe, čo sa deje. On nerozumie, že v tom byte nie je sám? Ja ako krava všetko umývam, aby sme mali čisto, a on to bez problémov pobehá v topánkach? To akoby mi napľul so ksichtu, že si moju prácu neváži. Veď nežil v jaskyni, aj doma sa musel vyzúvať. Vzniká jeden konflikt za druhým. Z týchto zbytočným sporov nikto nevyjde ako víťaz.

byt ci nebyt spolu

Pravda je niekde uprostred. Partnerstvo je o kompromisoch a spoločné bývanie tiež. Pokiaľ nie ste natoľko vnímaví, aby ste si všimli čo partner/partnerka naozaj neznáša, je vhodné hneď na začiatku určiť si pravidlá. Muži by mohli rešpektovať základné hygienické návyky, ako vyzuť si topánky, prezliecť sa z práce a umyť si ruky. Ženy by naopak nemuseli odpadávať, že sa chce najesť v obývačke pri telke, alebo neriešiť záchodovú dosku, prípadne si zvyknúť, že muž nechá jeden zemiak v hrnci, aby ho nemusel dať do umývačky.

byt ci nebyt spolu

Je to len o tom, čo je pre toho druhého naozaj neakceptovateľné. Čiže ak si to všetko dopredu rozoberiete, naučíte sa čo partner/partnerka neznáša, poviete, čo vy nebudete akceptovať jemu/jej, tak sa to dá zvládnuť. Netvrdím, že to bude hneď úžasné. Minimálne sa to môže takým stať.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.