Veľmi často sledujem na ulici, v obchode prípadne na iných verejných priestranstvách ľudí, ktorí sa k sebe nesprávajú pekne. Väčšinou to býva z jednej strany a ten druhý tíško trpí. Videla som ale už aj slovný pingpong.

Vtedy premýšľam, prečo sa takto spolu bavia? Prečo si navážia jeden druhého? Prečo mu to ten človek dovolí? Odpoveď je asi zrejmá. Najprv to necháme tak, nech sa zbytočne nehádame. Aj keď to zabolí, na začiatku sa snažíme to prehliadnuť. Potom si ten druhý k nám dovoľuje viac a viac, keďže sme nestanovili hranice. Neskôr je naše sebavedomie narušené už tak, že že máme strach sa brániť. Ani nevieme, čoho sa vlastne bojíme. Hranice „POKIAĽ“ si vždy stanovujeme sami, a každý má svoju hranicu inde.

maat.sk - dost

Keď sa do hĺbky zamýšľam, prečo sa niekedy správame kruto a ubližujeme ľuďom, ktorých ľúbime, uvedomujem si, že ide len o náš boj o moc. Chceme, aby iný človek prijal náš názor za každú cenu. Prečo nevieme akceptovať, že jeho názor je iný. Nie nesprávny, len iný. Veď kto má úplnú pravdu? Nikto. Minca má vždy dve strany. To že s tým človekom nesúhlasíte, neznamená, že on sa mýli. A keby aj, má na to právo. Je to jeho život. Viem, že je to niekedy ťažké. Hlavne keď ide o naše dieťa, a my vieme, že robí chybu. Ale je to jeho chyba. Má na ňu nárok. Prežije ju tak, ako sme my prežili tú našu.

maat.sk - dost

Myslím si, že život aj vzťahy by boli oveľa krajšie, keby sme sa naučili akceptovať iných ľudí a ich názory. Keby sme si uvedomili, že zmeniť názor nemusí v zásade znamenať vzdať sa niečoho, ale narásť. Lebo nový uhoľ pohľadu je prínos. Čím viac uhlov pohľadu na konkrétnu vec poznáš, tým si väčší človek. Tak prestaňme terorizovať svoje okolie so svojou pravdou a počúvajme viac druhých. Netvrdím, že je to ľahké, ale ja som už na dobrej ceste, aj keď veľmi dlhej. Ako ste na tom vy?

maat.sk - dost

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.