Rýchle odpovede na otázky?

Ľudia často hľadajú odpovede na otázky, ktoré ich vo vzťahu trápia. Niektoré sú naozaj závažné, a potrebujú veľa času, aby sa postupne vyriešili. Inokedy sú to len situácie, či krátke okamihy, ktoré sú nám nepríjemné. Na niektoré z týchto otázok nájdete odpovede tu:

5 rád ako s nadhľadom prežiť

rany z lásky

Už ako malé deti sa pri rozprávkach radi stávame rytiermi a princeznami. Každý z nás má svoju obľúbenú rozprávku. Tak prečo ju potom nevieme žiť. Prídu prvé lásky, a vo väčšine prípadov sa k tej láske nikdy nepriznáme a tíško doma trpíme, lebo čo keď by to nevyšlo.

ODIŠIEL S NAJLEPŠOU KAMARÁTKOU. AKO PREŽIŤ ROZCHOD A NEZBLÁZNIŤ SA?

S kým?!? Tak takto by som ju už nikdy nenazvala. Dobrá správa je, že ste sa zbavili naraz dvoch hadov, ktorí by sa tak či onak raz prejavili. Myslím, že takéto niečo nemôže urobiť ani dobrý partner ani kamarátka. Takže vám vlastne urobili službu. Vrana k vrane sadá a rovný rovného si hľadá. Viem, že teraz to tak nevidíte. Ste zranená, zradená, nahnevaná a máte na to plné právo. Čas všetko vylieči. Horšie je, že teraz veľmi utrpelo vaše sebavedomie. To som až taká nemožná? Asi nie som pekná. Už som ho nepriťahovala. Takéto a možno aj ďaleko ohyzdnejšie veci vám víria v hlave. Len preboha nechoďte von s kamarátkami na drink s odporúčaním: "Neboj cica, takého chlapa si nájdeš, že bývalý ozelenie od zlosti. To je to najhoršie, čo môžete urobiť. Zúfalá, s podupaným sebavedomím, vyraziť na drink. Na míle ďaleko z vás sršia vaše pocity a každý chlap v okolí 300metrov od vás zdrhne. Čiže vaše sebavedomie dostane ďalšiu ranu. A verte mi, že omnoho ťažšie a dlhšie sa lieči sebavedomie ako zrada. Treba si uvedomiť, že ten chlap nie je jediný na svete, a to ako sa zachoval vypovedá o tom, že keby bol posledný, ja by som ho nechcela. O tej akože "kamarátke" sa už nevyjadrím. Na tú zabudnite. Škoda atramentu, aby som k tomu niečo dodala. Ako prvé odporúčam, poriadne sa vyplakať, ale naozaj poriadne. Keď už nebudete vládať plakať, tak je to už vonku. Ako terapiu odporúčam literatúru o nových začiatkoch a sebavedomí, prípadne motivačné videá na internete. Popritom skúste nájsť výhody, ktoré máte odkedy tam partner nie je. Napríklad, nemusíte zbierať špinavé ponožky, nemusíte variť, toľko prať, nemusíte sa deliť o diaľkový ovládač, môžete ísť kam chcete a nikomu sa nespovedať, ste slobodná. Čím skôr pochopíte, že svoje šťastie nemôžete podmieniť inou osobou, tým lepšie pre vás. Toto tzv. liečenie netrvá krátko, ale život ide ďalej. Z vašej bolesti neprestalo svietiť slnko, ani nezastal čas. Čím skôr to pochopíte, tým skôr to budete mať za sebou. Ak si s tým nebudete vedieť poradiť, napíšte mi a nebudete v tom sama. Budem tu pre vás a spolu to nejako zvládneme.

MILUJEM SVOJHO PARTNERA. ON JE VERIACI, JA NIE. MÁ NÁŠ VZŤAH BUDÚCNOSŤ? DÁ SA NÁJSŤ KOMPROMIS?

Som si istá, že určite áno. Nie nadarmo sa hovorí - láska hory prenáša. Všetko sa dá. Len vo vzťahu netreba zabúdať, že sú tam dvaja. To znamená, že kompromis sa musí urobiť na oboch stranách. Ak vás partner miluje rovnako, tak jeho viera nemusí obmedzovať váš vzťah. Môžete ju vnímať a tolerovať tak, ako on vníma a toleruje vaše koníčky. Dajte si každý priestor na to, čo je pre vás dôležité. V žiadnom prípade sa ale nenechajte tlačiť k niečomu, čo nechcete. Takisto si treba dopredu určiť ako budete vychovávať deti. Dohodnúť sa tak, aby ste boli obaja spokojní. Pokiaľ sa to ale nedá, a partner už teraz nie je ochotný nájsť spoločnú cestu, tak do toho by som nešla. Hlavne musíte vidieť, či to myslí úprimne alebo vám čokoľvek teraz sľúbi, čo neskôr nehodlá splniť. Každopádne sa trošku spoľahnite na svoju intuíciu. Prečo to už teraz musíte riešiť? Ja a môj manžel veríme každý v niečo iné. Napriek tomu sme túto otázku za päť rokov ešte neriešili. Nijako sa totiž vzájomne neobmedzujeme. Dokonca si na túto tému vieme aj podiskutovať. Buďte opatrná!

MOJA PARTNERKA MÁ DIEŤA Z PREDOŠLÉHO VZŤAHU. AKO SI K NEMU NÁJSŤ CESTU?

Veľmi chúlostivá otázka. Je to dosť individuálne, ale skúsim odpovedať globálne. V prvom rade je dôležité koľko má rokov. Ak je to malé dieťatko, potrebuje otca. Je jedno či biologického alebo náhradného. Skrátka otca. Potrebuje jeho lásku, učiť sa od neho, nechať sa vychovávať. Potrebuje pocit úplnej rodiny. Pokiaľ ale to dieťa prekročilo určitý vek a je na prahu dospelosti, tak už otca má. Je jedno akého, vy ním nikdy nebudete. Vtedy je najlepšie zaujať postoj kamaráta. Pomáhať mu, rozprávať sa s ním, prípadne s ním ísť za športom. Pokúsiť sa preniknúť do jeho sveta ako kamarát. Môžete tým pomôcť aj vašej partnerke, ktorá s ním má v tomto veku pravdepodobne problémy. Ale pozor! Musíte byť veľký diplomat. Nesmiete jeho dôveru sklamať. Už ju späť nezískate. V tomto veku deti nepotrebujú výchovu, ale pochopenie. Vo veku od 8 do cca 14 rokov nepotrebuje otca ani kamaráta, a súčasne ich potrebuje oboch. To je vek kedy vie, že svojho otca má, ale nemá, a veľmi ho potrebuje. Čiže veľmi opatrne ho treba vychovávať ako otec, ale nesnažiť sa zaujať jeho miesto. To by zle znášal. Stredná zlatá cesta. Držím palce. Keď chcete môžete napísať vek dieťaťa, prípadne bližšie informácie a rozoberieme to podrobnejšie.

MÔJ PARTNER NEZNÁŠA MOJE DIEŤA Z PRVÉHO VZŤAHU. NA KOHO STRANU SA MÁM POSTAVIŤ, KEĎ VIEM, ŽE S MOJIM SYNOM JE TO NAOZAJ ŤAŽKÉ?

Neviem si predstaviť, že by sa nejaký muž postavil medzi mňa a moje dieťa. Určite by vyhralo dieťa. Už len preto, že on je dospelý, a má vedieť riešiť situácie inak. Okrem iného, aj mám syna z prvého manželstva, s manželom sme sa rozišli keď mal necelých 17 rokov. Bol už veľký, všetko chápal, ale aj tak to sním poriadne zamávalo, a boli s ním problémy. Môj druhý manžel prišiel do môjho života asi po pól roku, a našťastie ma nikdy nepostavil do situácie, že pre koho sa rozhodnem. Nesnažil sa ho vychovávať, a keď ma syn hneval, vždy mi bol oporou. Nikdy ho ale nesúdil. Ani mňa. Proste to prijal. Vedel, že keď miluje mňa, musí ma prijať aj so synom. Moje dieťa je mojou súčasťou. Teraz máme aj druhého synčeka. Myslím, že môj manžel až teraz pochopil môj strach o staršieho syna, keď neprišiel načas domov a nezdvíhal mobil. Na túto otázku mám jednoznačnú odpoveď. Neexistuje žiadny chlap, kvôli ktorému by som odvrhla svoje dieťa. Ani také dieťa, ktoré robí problémy. A nechcela by som ani muža, ktorý by neznášal moje dieťa, pretože ono je mojou súčasťou.

MÁM PODOZRENIE, ŽE MANŽEL MÁ MILENKU. ČO S TÝM?

Pokiaľ nie ste chorá žiarlivka tak vám môžem povedať, že vaše podozrenie bude asi správne. My ženy vieme veľmi silne vycítiť, že niečo nie je v poriadku. Stále sa voňavkuje, priveľa zrazu o seba dbá, stále je preč, má divné výhovorky, dokonca stáva, že vám odrazu venuje až priveľa pozornosti, a ubezpečuje vás ako veľmi vás miluje. Aj jednu aj druhé správanie je alarmujúce. Buď je zamilovaný ako somár, alebo má výčitky. Ak sú to výčitky, a máte inak dobrý vzťah, odporúčam nepátrať a nechať sa rozmaznávať. Aj tak nič nezískate tým, že budete vedieť pravdu. Čo si nepamätám, to sa nestalo. To je postoj, ktorý odporúčam. Táto pravda bolí a nič okrem bolesti vám neprinesie. Verte, že podozrenie, je stokrát ľahšie ako istota. Pokiaľ je ale zamilovaný, tak to asi zistíte tak či tak. Prestane si dávať pozor, a asi bude aj želať, aby ste to vedeli, nech to má ľahšie. Sebe pomôže a vy si s tým poraďte ako viete. Tak to obyčajne býva. Moja rada, zachovajte si dôstojnosť. Aj tak nič nezmeníte. To, že budete vrieskať na jeho milenku, prípadne sa u vyhrážať, urobí blbca len z vás. Nedoprajte mu to. Bude nad vecou a odprevaďte ho s gráciou. Nech si uvedomí, čo stratil. Aj tak vaše správanie situáciu nezmení, zmení len pohľad iných ľudí na vás. Buďte dám! Veľa šťastia.