ŽENA ZA PULTOM

Ako si zaistiť slušné správanie od predavačky či úradníka?

Jednoducho. Ľudským prístupom. Treba si uvedomiť, že aj oni sú len ľudia, nie stroje. Ľudia so svojimi náladami, problémami a nešťastiami. Keď sa predavačka či úradník mračí, možno sa mu niečo stalo, alebo ešte horšie – je v práci, ktorá ho nebaví, ale musí tam byť, aby mal čo jesť. Možno vy patríte k tým šťastným, ktorí svoju prácu milujú a tešia sa z nej, alebo ste na tom ako on. No s najväčšou pravdepodobnosťou ste na tom rovnako ako on. Tak si predstavte, ako vás niekedy tí ľudia v práci obťažujú.

Nedávno som bola na nákupe v hypermarkete, a keď som prišla domov tak som zistila, že mi nablokovali tortu za 25€, ktorú som vôbec nekupovala. Od zlosti ma skoro rozhodilo. Zase obliecť malého a trepať sa 20km do obchodu kvôli nejakej krave, čo nevie blokovať. Potom som sa upokojila a povedala som si, že nie je sranda sedieť tam osem hodín a robiť dookola to isté. Tak som sa tam vrátila, a namiesto aby som začala vrieskať na ženu na reklamáciách, ktorá za to nemôže, som zvolila normálny prístup. „Dobrý deň, vaša kolegyňa mi nablokovala tovar, ktorý nemám, prosím si naspäť peniaze.“ Pani rýchlo zistila, že takú tortu teraz ani nemajú na sklade, ospravedlnila sa mi a vrátila mi peniaze. Rozišli sme sa s úsmevom.

Ďalší príklad: prišla som na poštu, kde bolo veľa ľudí, a za prepážkou na mňa hľadela zamračená unavená teta. Ja som jej s úsmevom povedala: „Dobrý deň, to tu máte dnes ale ľudí. Nezávidím, určite sa už tešíte domov.“ Hneď som mala kamarátku, ktorá mi porozprávala aké je to ťažké. Ja som ju samozrejme pochopila. Teraz, keď tam prídem a teta má náhodou zatvorené okienko a uvidí ma, už aj na mňa máva, aby som išla k nej. Presne takto si zaistíme slušné správanie a milý úsmev. Slušným správaním a milým úsmevom.

Maya Angelou: „Ľudia zabudnú na to, čo ste povedali alebo urobili, ale nikdy nezabudnú na to ako sa s vami cítili.“

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.